- Czym różni się młodzież z Polski Wschodniej od młodzieży zamieszkującej Polskę Zachodnią?
- W naszym spotkaniach duszpasterskich uczestniczy wiele studentów z Polski Wschodniej. Ci ludzie mają bardziej rozbudowany instynkt wiary, są bardziej wrażliwi religijnie oraz bardziej obyci w Kościele (np. inaczej składają ręce do Komunii Św.). Rzucają się w oczy również studenci z Polski Zachodniej: ze Śląska, ze Śląska Opolskiego oraz ze Śląska Górnego, którzy są bardzo poukładani, solidni, niesłychanie sprawni przy czym mniej mówiący. Osoby z terenów wschodnich w odróżnieniu od młodzieży zachodniej nie są związani z grupami oazyjnymi. Inaczej też traktują księdza. Ci ze Śląska, z okolic Wrocławia z łatwością zwracają się do księdza „per Ty”. Natomiast studenci Polski Wschodniej z większym szacunkiem odnoszą się do duchownych.
- Czym jest Adwent dla chrześcijanina? Czy jest ważnym okresem w życiu Kościoła?
- Każdy z nas ma swój ulubiony okres liturgiczny. Niektórzy bardzo lubią Wielki Post, inni okres Zachowania, jeszcze inni okres Bożego Narodzenia oraz tacy, którzy bardzo lubią Adwent. Adwent to czas mroku, mówiąc metaforycznie to okres przebywania w ciemnościach. I tak roraty odprawiane są w ,,mrocznych” godzinach. Ten mrok ma swój urok. Adwent związany jest z czasem czekania, oczekiwania. Postanowienia adwentowe są łatwiejsze, łagodniejsze od postanowień wielkopostnych.
- Czy robienie postanowień adwentowych, przemyśleń ma sens?
- Refleksja powinna towarzyszyć nam nieustannie, abyśmy nie robili wielu rzeczy automatycznie. Niezależnie od pory roku, okresu liturgicznego głębsza refleksja jest nam bardzo potrzebna. Adwent pokazuje za to pewien kierunek, w którym powinno pójść to rozmyślanie.
- Czy przygotowanie do sakramentu małżeństwa jest trudne?
- Przygotowanie się do sakramentu małżeństwa jest niezwykle istotne. Jednak należy poświęcić temu wiele czasu. Na przygotowanie się do tego sakramentu składa się kilka etapów. Pierwszy etap to życie w rodzinie i obserwacja naszych rodziców. Potrzebne są ludziom młodym pozytywne wzorce i dlatego ważne jest, aby młodzi znaleźli małżeństwo, które będzie ich zachwycać. Małżeństwo z konkretną osobą, do konkretnego małżeństwa powinno mieć swoje stadia: poznanie siebie nawzajem. Należy poczekać aż minie okres zauroczenia. Następnie zaczynamy zdawać sobie sprawę, że nie kochamy wyobrażenia o ukochanej osobie, ale kochamy ją taką jaką jest, akceptujemy i dostrzegamy wady, i wtedy możemy mówić o miłości.
- Czy kiedyś łatwiej było przygotować się do sakramentu małżeństwa?
- Dziesięć lat temu jak prowadziłem kurs małżeński ludzie dzwonili i pytali się jak wygląda taki kurs, ile trwa. Odpowiadałem, że jest osiem spotkań, które kończą się warsztatami. Reakcje osób zainteresowanych były zatrważające. Młodzi dopytywali się, czy nie można ,,załatwić tego” w krótszym okresie. Współcześnie młodzi chętnie uczestniczą w takich spotkaniach. Mają większą świadomość i boją się wchodzić w małżeństwo, ponieważ mają dużo negatywnych doświadczeń, widzą problemy swoich rodziców, rodzeństwa, znajomych, mają swoje obawy, ze im też może się nie udać.
- Dlaczego tak często porusza ksiądz temat rodziny?
- Bo się w rodzinie urodziłem. Rodzina to nasze życie. I dlatego staram się żyć tym, co inni powiedzieli o swojej rodzinie. Chętnie spotykam się z rodzinami z różnych środowisk, które nie czują żadnych oporów, aby szczerze ze mną porozmawiać.
- Co jest głównym problemem współczesnych rodzin?
- Składają się na to dwie rzeczy. Po pierwsze nie potrafimy pokonywać rodzinnych kryzysów, po drugie nieumiejętnie rozmawiamy ze sobą.
- Dziękuję za rozmowę.