DIECEZJA SIEDLECKA
21 grudnia 2024 r. Imieniny obchodzą: Jan, Honorata, Tomasz
Czytania: (PnP 2, 8-14); (Ps 33 (32), 2-3. 11-12. 20-21); AklamacjaEwangelia: Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl
Gmina Kłoczew: Transport publiczny zapewniony do 2030 roku
Ryki: Włamywacze Zatrzymani
Zabierz do domu Betlejemskie Światło Pokoju
Spotkanie opłatkowe Caritas Diecezji Siedleckiej
Zmarł ks. Prałat Stanisław Grabowiecki
Wypadki w okolicach Sokoława Podlaskiego. Jest bardzo ślisko!
Zaginęła 73-letnia łukowianka
Powiat siemiatycki: sesja która zaczęła się od opłatka
Felieton Grzegorza Welika – 20 grudnia /POSŁUCHAJ/
Uczniowie z Serpelic odwiedzili Katolickie Radio Podlasie
W Nowy Rok z Błogosławieństwem Bożym: Sylwester w Siedlanowie
9 GRUDNIA – II NIEDZIELA ADWENTU (2012-12-09 10:12:23)
Możemy być bohaterami przygody z Bogiem niezależnie od miejsca naszego życia. Może nim być wielkie miasto, lecz równie dobrze maleńka wieś, domek pod lasem czy wręcz pustynia. Wydaje się nawet, że pustynia jest miejscem szczególnie właściwym i wcale nie chodzi tutaj o pustynię w sensie geograficznym. Słowo Boże jest skierowane właśnie do nas, niekoniecznie żyjących na Saharze czy jakiejkolwiek innej pustyni. Pustynia może być symbolem. Może być na przykład znakiem opuszczenia, zawodu, utraconych nadziei, braku pomocy ze strony innych, niezrozumienia, mimo dobrej woli. Może być także symbolem zranienia, które ktoś nosi w swoim sercu, spowodowanego przez zło, które czyha na tym świecie lub też przez ludzi. Pustynia może być symbolem strachu i kompleksów, które tak łatwo potrafią nas blokować przed wyjściem do ludzi, przed zrozumieniem innych, przed podejmowaniem właściwych decyzji. Pustynia to także symbol utraty kogoś bliskiego – przez śmierć, albo może jeszcze bardziej przez kłótnię czy zdradę. Pustynia to wreszcie obraz grzechu, z którym sami sobie nie radzimy, który nas przygniata, męczy i poniża. To wszystko, co wymieniliśmy, to całkiem niezłe okazje, by usłyszeć słowo, które Bóg do nas kieruje, tak jak do Jana Chrzciciela.
Możemy być bohaterami przygody z Bogiem niezależnie od miejsca naszego życia. Może nim być wielkie miasto, lecz równie dobrze maleńka wieś, domek pod lasem czy wręcz pustynia.
Wydaje się nawet, że pustynia jest miejscem szczególnie właściwym i wcale nie chodzi tutaj o pustynię w sensie geograficznym. Słowo Boże jest skierowane właśnie do nas, niekoniecznie żyjących na Saharze czy jakiejkolwiek innej pustyni. Pustynia może być symbolem. Może być na przykład znakiem opuszczenia, zawodu, utraconych nadziei, braku pomocy ze strony innych, niezrozumienia, mimo dobrej woli. Może być także symbolem zranienia, które ktoś nosi w swoim sercu, spowodowanego przez zło, które czyha na tym świecie lub też przez ludzi. Pustynia może być symbolem strachu i kompleksów, które tak łatwo potrafią nas blokować przed wyjściem do ludzi, przed zrozumieniem innych, przed podejmowaniem właściwych decyzji. Pustynia to także symbol utraty kogoś bliskiego – przez śmierć, albo może jeszcze bardziej przez kłótnię czy zdradę. Pustynia to wreszcie obraz grzechu, z którym sami sobie nie radzimy, który nas przygniata, męczy i poniża. To wszystko, co wymieniliśmy, to całkiem niezłe okazje, by usłyszeć słowo, które Bóg do nas kieruje, tak jak do Jana Chrzciciela.
Często wydaje się, że aby być bohaterem, trzeba stać się jedną z tych osób, o których rozpisuje się prasa, bądź o których mówi telewizyjna spikerka. Zdaje się nam, że bohater to ktoś, kogo podziwiają tłumy, kogo wszyscy rozpoznają na ulicy. Ale to nieprawda. Głównymi bohaterami dzisiejszej Ewangelii tak naprawdę nie są: Tyberiusz, Piłat i Filip, ale Jan Chrzciciel, który żyje na pustyni. Bohaterem jest człowiek, który żyje w najprostszy możliwy sposób: ubiera się w wielbłądzią skórę, żywi się szarańczą i miodem leśnym. Tak naprawdę im bardziej jesteśmy prości i zwyczajni, tym większą mamy szansę być bohaterami Ewangelii. Czasami mamy wrażenie, że aby być bohaterem Ewangelii, trzeba być otoczonym aurą świętości, trzeba świecić przykładem, być nieskazitelnie czystym i bezgrzesznym, ale to kolejna nieprawda! Pustynia bowiem, to najbardziej ulubione miejsce, w którym Bóg przychodzi do człowieka. On przychodzi nie wtedy, gdy wszystko w naszym życiu układa się jak należy, nie wtedy, kiedy nie borykamy się z żadnymi problemami, nie wtedy, gdy jesteśmy idealni. Ostatecznie także nie wtedy, gdy jesteśmy bez grzechu. On wybiera tych, którzy są zmęczeni, smutni, skrzywdzeni, przybici grzechem. On wybiera tych, którzy są umorusani jak Beduini w pustynnej karawanie.
Często wydaje się, że aby być bohaterem, trzeba stać się jedną z tych osób, o których rozpisuje się prasa, bądź o których mówi telewizyjna spikerka. Zdaje się nam, że bohater to ktoś, kogo podziwiają tłumy, kogo wszyscy rozpoznają na ulicy. Ale to nieprawda. Głównymi bohaterami dzisiejszej Ewangelii tak naprawdę nie są: Tyberiusz, Piłat i Filip, ale Jan Chrzciciel, który żyje na pustyni. Bohaterem jest człowiek, który żyje w najprostszy możliwy sposób: ubiera się w wielbłądzią skórę, żywi się szarańczą i miodem leśnym. Tak naprawdę im bardziej jesteśmy prości i zwyczajni, tym większą mamy szansę być bohaterami Ewangelii.
< powrót
Parafia Św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach
Copyright 2007 - Realizacja KreAtoR