DIECEZJA SIEDLECKA
1 lipca 2025 r. Imieniny obchodzą: Halina, Marian, Klarysa
Czytania: (Rdz 19,15-29); (Ps 26,2-3.9-12); Aklamacja (Ps 130,5)Ewangelia: Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl
Męski Różaniec w Siedlcach
Znamy termin pogrzebu śp. Andrzeja Materskiego
Świetlice Caritas organizują podopiecznym wakacje
Nabożeństwo fatimskie z Wojownikami Maryi
Marek Sawicki w Radiu Podlasie o wyborach prezydenckich, kryzysie migracyjnym i wiatrakach
Wypadek na budowie autostrady. Ranny kierowca trafił do szpitala
Zmiany miejsc posługi księży w diecezji drohiczyńskiej
Spotkanie Wspólnot Rodziców Dzieci Utraconych
Absolutorium dla Zarządu, podwyżki dla radnych
Wędrowali śladami kapitana Ostoi /AUDIO/
To już jest poważny problem /AUDIO/
PIĄTEK XIX TYGODNIA ZWYKŁEGO: 16 SIERPNIA (2013-08-16 07:08:08)
Mt 19,3-12 Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. (Mt 19,11) Chłop swoje, baba swoje. To przysłowie dobrze opisuje relacje między Panem Bogiem a ludźmi. Pan Bóg nakazuje jedno, człowiek robi co innego, często na odwrót. Nie inaczej jest w przypadku małżeństwa. Ewangelia przypomina, że wolą Boga jest nierozerwalność małżeństwa. "Już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela." (Mt 19,6) Te słowa padają w czasie ceremonii zawierania małżeństwa. Co z tego, skoro tak wiele małżeństw się rozpada. Co z tego, skoro panuje przyzwolenie na drugie, trzecie, czwarte małżeństwo, że coraz bardziej decyzja podjęcia tej ważnej życiowo decyzji przypomina grę w Totolotka: "a co tam, co mi szkodzi, skreślę co popadnie, może wygram; a jak nie wygram to skreślę jeszcze raz - także jak popadnie".
Mt 19,3-12
Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. (Mt 19,11)
Chłop swoje, baba swoje.
To przysłowie dobrze opisuje relacje między Panem Bogiem a ludźmi. Pan Bóg nakazuje jedno, człowiek robi co innego, często na odwrót. Nie inaczej jest w przypadku małżeństwa.
Ewangelia przypomina, że wolą Boga jest nierozerwalność małżeństwa. "Już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela." (Mt 19,6) Te słowa padają w czasie ceremonii zawierania małżeństwa.
Co z tego, skoro tak wiele małżeństw się rozpada. Co z tego, skoro panuje przyzwolenie na drugie, trzecie, czwarte małżeństwo, że coraz bardziej decyzja podjęcia tej ważnej życiowo decyzji przypomina grę w Totolotka: "a co tam, co mi szkodzi, skreślę co popadnie, może wygram; a jak nie wygram to skreślę jeszcze raz - także jak popadnie".
Jezus bardzo mądrze wyjaśnia kwestie związane z małżeństwem. Przypomina nam, że małżeństwo jest czymś świętym, związkiem między mężczyzną i kobietą, który został pobłogosławiony przez Boga na początku świata. W zamierzeniu Boga małżeństwo miało być nierozerwalne. Bóg zezwala małżonkom na separację. Jednak nie jest to najlepszy stan rzeczy. Ideałem jest wspólne życie i wspólne rozwiązywanie problemów i pokonywanie trudności. Następnie Jezus mówi o tym, że wprawdzie płciowość odgrywa ważną rolę w spełnieniu się człowieka, ale to nie wszystko. Tak naprawdę człowiek potrafi odnaleźć spełnienie w życiu również wtedy, kiedy nie współżyje płciowo i nie zakłada rodziny. Wierność - oto, co szczególnie chce podkreślić Jezus. Aby to wprowadzić w życie, potrzeba wielkiej dyscypliny, ale wtedy można być pewnym, że spełniona jest wola Boża. I że, bez wątpienia, będzie to procentować wieloma błogosławieństwami. Życie to nie zabawa i nie hazard. Małżeństwo to nie randka na pierwszych w życiu koloniach. Życie ma pewne reguły, mądre reguły, i warto ich przestrzegać.
Jezus bardzo mądrze wyjaśnia kwestie związane z małżeństwem. Przypomina nam, że małżeństwo jest czymś świętym, związkiem między mężczyzną i kobietą, który został pobłogosławiony przez Boga na początku świata. W zamierzeniu Boga małżeństwo miało być nierozerwalne. Bóg zezwala małżonkom na separację. Jednak nie jest to najlepszy stan rzeczy. Ideałem jest wspólne życie i wspólne rozwiązywanie problemów i pokonywanie trudności.
Następnie Jezus mówi o tym, że wprawdzie płciowość odgrywa ważną rolę w spełnieniu się człowieka, ale to nie wszystko.
Tak naprawdę człowiek potrafi odnaleźć spełnienie w życiu również wtedy, kiedy nie współżyje płciowo i nie zakłada rodziny.
Wierność - oto, co szczególnie chce podkreślić Jezus.
Aby to wprowadzić w życie, potrzeba wielkiej dyscypliny, ale wtedy można być pewnym, że spełniona jest wola Boża. I że, bez wątpienia, będzie to procentować wieloma błogosławieństwami.
Życie to nie zabawa i nie hazard.
Małżeństwo to nie randka na pierwszych w życiu koloniach.
Życie ma pewne reguły, mądre reguły, i warto ich przestrzegać.
< powrót
Parafia Św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach
Copyright 2007 - Realizacja KreAtoR