Parafia Św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach

DIECEZJA
SIEDLECKA

   
A A A
A A A A

21 grudnia 2024 r. Imieniny obchodzą: Jan, Honorata, Tomasz

  Parafia Św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach    
LITURGIA SŁOWA



Czytania:
(PnP 2, 8-14); (Ps 33 (32), 2-3. 11-12. 20-21); Aklamacja
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

Serwis informacyjny KRP

Gmina Kłoczew: Transport publiczny zapewniony do 2030 roku

Ryki: Włamywacze Zatrzymani

Zabierz do domu Betlejemskie Światło Pokoju

Spotkanie opłatkowe Caritas Diecezji Siedleckiej

Zmarł ks. Prałat Stanisław Grabowiecki

Wypadki w okolicach Sokoława Podlaskiego. Jest bardzo ślisko!

Zaginęła 73-letnia łukowianka

Powiat siemiatycki: sesja która zaczęła się od opłatka

Felieton Grzegorza Welika – 20 grudnia /POSŁUCHAJ/

Uczniowie z Serpelic odwiedzili Katolickie Radio Podlasie

W Nowy Rok z Błogosławieństwem Bożym: Sylwester w Siedlanowie

Serwis informacyjny eKAI
Bł±d przy odczytywaniu wiadomo¶ci z EKAI.
Słuchaj na żywo KRP


        

 




MENU
Aktualności
Ogłoszenia duszpasterskie
Intencje mszalne
Ministranci
Informacje o parafii
Historia parafii
Proboszcz
Kontakt
Konto parafialne
 
Cmentarz
Regulamin cmenarza
 
AUDIO
2010 - rekolekcje adwentowe
2010 - uroczystości 1 i 2 listopada
2010 - 40-godzinne nabożeństwo
 
LINKI
Diecezja Siedlecka
Fronda
Katolickie Radio Podlasie
Podlaskie Echo Katolickie
EKAI
Episkopat
Duszpasterwstwo Akademickie
Kongers Federacji Pueri Cantores
E-rozmowy o Dobrej Nowinie
Wiara
Katolik
Deon
Modlitwa w drodze
CCM
Misyjne Drogi
 
wiadomości
 
 
 
Aktualności
 
 

 

Wybierz kategorie:

SOBOTA I TYGODNIA ADWENTU: 7 GRUDNIA (2013-12-07 07:12:38)

Mt 9,35-10,1.5.6-8

Jezus lituje się nad znękanymi

 

Współczesna Służba Zdrowia stara się dopomóc ludziom w każdej chorobie i słabości. Coraz większą uwagę zwraca się również na profilaktykę, aby na czas zapobiegać rozmaitym schorzeniom, wtedy przedmiotem zainteresowania medycyny staje się bardziej zdrowie niż choroba. Pomoc medyczna jest dzisiaj wszechstronna. Nie ma dzisiaj takiej choroby, w której nie można by przynajmniej uśmierzyć bólu, jeśli nawet nie uda się zlikwidować samej choroby. Służba Zdrowia niesie ulgę nie tylko w schorzeniach organizmu. Psychiatria wychodzi naprzeciw problemom duchowym człowieka i stara się dopomóc w różnych niepokojach, duchowych rozdźwiękach, a nawet w rozdwojeniu jaźni.


Nawet przy tak szerokim potraktowaniu problemów człowieka, nawet przy wkraczaniu na teren jego życia duchowego, Służba Zdrowia nie jest w stanie pomóc w tych duchowych problemach, które są dla człowieka fundamentalne.

W wypadku psychiatrii zajmuje się ona różnymi przejawami życia duchowego, ale nie samym życiem duchowym. Można to powiedzieć inaczej w ten sposób, że psychiatria zajmuje się tym, co dzieje się niejako na powierzchni życia duchowego, ale nie ma możliwości sięgnięcia w głąb, do tych pokładów duszy, w których dokonuje się to, co najważniejsze; tam, gdzie w głębinach ducha ludzkiego odbywa się spotkanie z Bogiem, gdzie Bóg mieszka i oddziałuje posługując się przede wszystkim sumieniem.

 

Człowiek nie żyje w izolacji od reszty świata. Żyje w świecie.

Przejście przez świat nie odbywa się bez kolizji i dlatego po przejściu przez różne zjawiska, wydarzenia i środowiska człowiek wychodzi nieraz mocno poobijany. Sińce po razach, blizny po ranach, a nawet rany nie zagojone, pozostają na ludzkim ciele i w życiu psychicznym.

 

Kiedy Izajasz mówi o sińcach i ranach ludu, to sugeruje nam, że przejście przez różne doświadczenia historyczne może sprawić, że poobijany będzie nie tylko człowiek, ale i naród.

Nawet struktura biologiczna pewnych populacji jest zależna od takich przejść historycznych jak głód, wojna, czy katastrofy spowodowane przez siły przyrody.

Tym bardziej widoczne są sińce i blizny na tym, co w przenośni nazywamy „duszą narodu”.

 

Dzisiaj jest wiele narodów, które po przejściu przez dziesięciolecia indoktrynacji niezgodnej z naturą człowieka, mają chorą duszę. I tu pytamy, jak leczyć takie schorzenia, jaka dziedzina ludzkiej wiedzy i umiejętności może wyleczyć takie choroby.

To są epidemie, na które potrzebna jest większa moc niż ludzka.

 

Na tę moc wskazuje nam prorok Izajasz, mówiąc dziś do nas: Pan opatrzy rany swojego ludu j uleczy jego sińce po razach (Iz 30,26).

Rany na świadomości ludów i narodów ma szansę wyleczyć nie psychologia i nie socjologia, lecz właśnie religia, która jest nie tylko wiedzą, ale i sposobem na życie.

 

Może dlatego powiedziano, że wiek XXI będzie wiekiem religii, albo nie będzie go wcale.

Tylko zwrot ku Bogu, tylko przywołanie Boga do łoża boleści chorej ludzkości, może ludziom żyjącym w lęku i cierpieniach przynieść ulgę.

 

Także głębia ducha ludzkiego, to sanktuarium, w którym człowiek współżyje z Bogiem, też może doznać szwanku. Jeżeli mogła być zburzona świątynia Boga, którą jest Ciało Chrystusowe, to może również - niestety - zostać naruszona świątynia ludzkiego sumienia.

Grzech może spowodować bolesne rany u samych podstaw życia duchowego.

Tak głęboko nie sięgają możliwości psychiatry. Tam rany i sińce może uleczyć tylko Pan. Rany, o których mówimy, rany na świadomości narodów i na sumieniu człowieka, są nie tylko głębokie, lecz również rozległe. Pan Jezus własną ręką dotykał wielu ran i chorych miejsc, łaską uzdrowienia sięgał ludzkiego serca.

Na tyle ran i na rany tak rozległe Pan Jezus potrzebuje dzisiaj wielu rąk uzdolnionych do leczenia nawet najgroźniejszej choroby, jaką jest grzech.

Dlatego i dzisiaj posyła do chorego świata i do chorego serca ludzkiego swoich uczniów, mówiąc im: Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy (Mt 10,8).

 

W dzisiejszej Ewangelii Jezus posyła nas razem z apostołami na swoje żniwo. Ten fragment ze św. Mateusza przywoływany jest często w kontekście powołania do życia konsekrowanego. Obraz robotników idących na cały świat aby przynosili plon bardzo sugestywnie przedstawia istotę powołania do służby Bożej: to nie zaproszenie do szczególnych zaszczytów, ale wezwanie do ciężkiej pracy.


Te słowa Jezus wyraźnie kieruje do swoich uczniów. Dlatego też na pierwszy rzut oka wydawać się może, że dziś obowiązują one przede wszystkim tych, którym poprzez święcenia kapłańskie przekazana została moc apostołów. Jeśli jednak zagłębimy się w ich sens, z łatwością odkryjemy, że Jezus mówi do każdego z nas. My, wszyscy ochrzczeni, jesteśmy bowiem robotnikami Pana i od nas wszystkich zależy wysokość plonu.

 

Spoczywa zatem na nas odpowiedzialność za zbawienie naszych braci.

O tym też można przeczytać w dzisiejszej Ewangelii: „Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego! Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela.” Mt 10,5-6. Myślę, że Jezusowi nie chodzi w tym momencie o to, żeby nas zniechęcać do misji w dalekich krajach. Nie każdy z nas może bowiem jechać z Dobrą Nowiną na inne kontynenty.

Jest to raczej zachęta do rozejrzenia się wokół siebie, bo i w naszym otoczeniu nie brakuje ludzi zagubionych, a każdy w swoim środowisku może zauważyć bez trudu, jak wielka jest potrzeba głoszenia Ewangelii – nie tylko słowem, ale przede wszystkim świadectwem swojego życia.

 

Dla osób świeckich (choć nie tylko) dobrym przewodnikiem w codziennej pracy w winnicy Pana jest rozdział „Praca apostolska” (960-982) z książki „Droga” św. Josemaríi Escrivy, założyciela Opus Dei. Opisuje on w niej wiele rodzajów apostolstwa, do którego wszyscy jesteśmy powołani: apostolstwo „intelektualne”, apostolstwo „cierpienia”, „dyskrecji i zaufania”, „wspólnego posiłku”, „dawania, ale nie za darmo”, „listów” a nawet „rozrywek” (!). Nawet pobieżna lektura daje wyobrażenie, na jak wielu polach codziennej działalności zwykły człowiek ma możliwość pracy prawdziwie misjonarskiej.

 

Nie jest to praca łatwa i wiąże się z nią wiele wątpliwości. Jednak słowa proroka Izajasza z dzisiejszego czytania wciąż są dla nas obietnicą Bożej opieki w tych trudnościach: „Twoje uszy usłyszą słowa rozlegające się za tobą: To jest droga, idźcie nią!, gdybyś zboczył na prawo lub na lewo” Iz 30,21.




< powrót




Wyślij do:
Nazwisko i imię*:
Adres e-mail*:
Nr telefonu:
Tytuł zapytania*:
Treść*:
  

 

 
 
Konto parafialne
 
 

 

BS Radzyń Podlaski O/Ulan
56 8046 1041 2005 0800 1209 0001

 

 
     

Parafia Św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach

Copyright 2007 - Realizacja KreAtoR