Pierwsi chrześcijanie ten zwyczaj wykorzystali wspominając w ten sposób pierwszego papieża i przełożonego apostołów – św. Piotra. Sam Jezus go wybrał do tej godności.
W języku łacińskim słowa „krzesło”, albo „tron” oznacza: „katedra”. I stąd nazwa dzisiejszego Święta - Katedry św. Piotra.
Już w IV wieku chrześcijanie rzymscy 22 lutego obchodzili pamiątkę pasterzowania św. Piotra w ich mieście. W ten sposób składali wyrazy wdzięczności św. Piotrowi za to, że właśnie Rzym obrał za stolicę chrześcijaństwa.
To krzesło (tron) św. Piotra jest do dziś. Otóż jest w Rzymie, w bazylice św. Piotra takie szczególne miejsce. Znajduje się ono za głównym ołtarzem. Jest tam tron (krzesło), na którym miał zasiadać św. Piotr.
Ta drogocenna relikwia składa się jedynie z wielu kawałków drewna, które spojono bogato zdobionymi płytami z kości słoniowej.
Słynny budowniczy bazyliki św. Piotra - Jan, Wawrzyniec Bernini zamknął ów tron w potężnej, marmurowej budowli.
Ale to dzisiejsze święto nie jest po to by czcić kawałki krzesła na którym siedział nawet św. Piotr.
Chodzi o funkcję jaką pełnił św. Piotr i jaką pełni każdy po nim papież. JEST GŁOWĄ KOŚCIOŁA.
Dlatego to dzisiejsze święto to okazja do szczególnej modlitwy w intencji Ojca św. A więc modlitwa w intencji Głowy Kościoła.
Odpowiada za prowadzenie Kościoła. To trudna posługa. Potrzeba tu wiele łaski Bożej.
Ale to nie wszystko. Oprócz modlitwy i podziwiania papieża - jesteśmy zobowiązani słuchać go, bo to on "ma klucze Królestwa Niebieskiego". I to co on "zwiąże na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiąże na ziemi, będzie rozwiązane w niebie". To papież jako Głowa Kościoła ma przywilej nieomylności w sprawach wiary i moralności.
I tu można się zapytać czy interesuje się nauczaniem papieskim? Czy czytam papieskie encykliki, adhortacje, przemówienia? Czy tym się w ogóle interesuje? Może warto zrobić związane z tym postanowienie?