DIECEZJA SIEDLECKA
21 grudnia 2024 r. Imieniny obchodzą: Jan, Honorata, Tomasz
Czytania: (PnP 2, 8-14); (Ps 33 (32), 2-3. 11-12. 20-21); AklamacjaEwangelia: Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl
Gmina Kłoczew: Transport publiczny zapewniony do 2030 roku
Ryki: Włamywacze Zatrzymani
Zabierz do domu Betlejemskie Światło Pokoju
Spotkanie opłatkowe Caritas Diecezji Siedleckiej
Zmarł ks. Prałat Stanisław Grabowiecki
Wypadki w okolicach Sokoława Podlaskiego. Jest bardzo ślisko!
Zaginęła 73-letnia łukowianka
Powiat siemiatycki: sesja która zaczęła się od opłatka
Felieton Grzegorza Welika – 20 grudnia /POSŁUCHAJ/
Uczniowie z Serpelic odwiedzili Katolickie Radio Podlasie
W Nowy Rok z Błogosławieństwem Bożym: Sylwester w Siedlanowie
4 SIERPNIA - WSPOMNIENIE ŚW. JANA MARI VIANEY (2014-08-04 07:08:44)
Wspominamy dziś św. Jana Marię Vianey. Urodził się w 1786 roku. Pochodził z ubogiej, wielodzietnej rodziny chłopskiej. Ze względu na trwającą wówczas walkę z Kościołem pierwszą Komunię św. przyjął w szopie, zamienionej na tymczasową kaplicę, a czytać nauczył się w wieku 17 lat (szkoły parafialne były wówczas zamknięte, a szkołę świecką otwarto dopiero w 1803 roku). Zapragnął zostać księdzem. Pierwszych nauk udzielał mu ks. Balley. Z wielkimi trudnościami udało mu się ukończyć seminarium i w 1815 roku przyjął święcenia kapłańskie.
Wspominamy dziś św. Jana Marię Vianey. Urodził się w 1786 roku. Pochodził z ubogiej, wielodzietnej rodziny chłopskiej.
Ze względu na trwającą wówczas walkę z Kościołem pierwszą Komunię św. przyjął w szopie, zamienionej na tymczasową kaplicę, a czytać nauczył się w wieku 17 lat (szkoły parafialne były wówczas zamknięte, a szkołę świecką otwarto dopiero w 1803 roku).
Zapragnął zostać księdzem. Pierwszych nauk udzielał mu ks. Balley.
Z wielkimi trudnościami udało mu się ukończyć seminarium i w 1815 roku przyjął święcenia kapłańskie.
Przez 3 lata był wikarym, a później biskup wysłał go do maleńkiej miejscowości Ars, całkowicie zaniedbanej pod względem religijnym. Jego niemal skrajne ubóstwo i asceza, a zarazem otwartość na innych sprawiły, że miejscowa ludność zaczęła wracać do wiary. Głosił proste kazania, nikomu nie odmawiał pomocy i godzinami spowiadał. Wkrótce zaczęły przybywać do Ars ludzie z innych miejscowości. Przyciągały ich także niezwykłe charyzmaty ks. Jana Vianeya - jego umiejętność czytania w ludzkich sumieniach i przewidywania przyszłości. Wyczerpany nadludzką pracą i umartwieniami zmarł w Ars 4 sierpnia 1859 roku po 41 latach pracy w tej parafii. W roku jego śmierci przez Ars przewinęło się ponad 80 tys. osób. Oblicza się, że w ciągu całego duszpasterzowania w Ars, miasteczko to odwiedziło, aby wysłuchać św. Jana i wyspowiadać się u niego ponad milion osób. Żegnało go na jego pogrzebie 300 kapłanów i prawie 6 tysięcy wiernych. Beatyfikował go w 1905 roku Pius X, a 20 lat później kanonizował Pius XI, który jeszcze 3 lata potem ogłosił go patronem proboszczów. (www.brewiarz.pl)
Przez 3 lata był wikarym, a później biskup wysłał go do maleńkiej miejscowości Ars, całkowicie zaniedbanej pod względem religijnym. Jego niemal skrajne ubóstwo i asceza, a zarazem otwartość na innych sprawiły, że miejscowa ludność zaczęła wracać do wiary. Głosił proste kazania, nikomu nie odmawiał pomocy i godzinami spowiadał. Wkrótce zaczęły przybywać do Ars ludzie z innych miejscowości. Przyciągały ich także niezwykłe charyzmaty ks. Jana Vianeya - jego umiejętność czytania w ludzkich sumieniach i przewidywania przyszłości.
Wyczerpany nadludzką pracą i umartwieniami zmarł w Ars 4 sierpnia 1859 roku po 41 latach pracy w tej parafii. W roku jego śmierci przez Ars przewinęło się ponad 80 tys. osób. Oblicza się, że w ciągu całego duszpasterzowania w Ars, miasteczko to odwiedziło, aby wysłuchać św. Jana i wyspowiadać się u niego ponad milion osób. Żegnało go na jego pogrzebie 300 kapłanów i prawie 6 tysięcy wiernych.
Beatyfikował go w 1905 roku Pius X, a 20 lat później kanonizował Pius XI, który jeszcze 3 lata potem ogłosił go patronem proboszczów.
(www.brewiarz.pl)
< powrót
Parafia Św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach
Copyright 2007 - Realizacja KreAtoR