DIECEZJA SIEDLECKA
21 grudnia 2024 r. Imieniny obchodzą: Jan, Honorata, Tomasz
Czytania: (PnP 2, 8-14); (Ps 33 (32), 2-3. 11-12. 20-21); AklamacjaEwangelia: Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl
Gmina Kłoczew: Transport publiczny zapewniony do 2030 roku
Ryki: Włamywacze Zatrzymani
Zabierz do domu Betlejemskie Światło Pokoju
Spotkanie opłatkowe Caritas Diecezji Siedleckiej
Zmarł ks. Prałat Stanisław Grabowiecki
Wypadki w okolicach Sokoława Podlaskiego. Jest bardzo ślisko!
Zaginęła 73-letnia łukowianka
Powiat siemiatycki: sesja która zaczęła się od opłatka
Felieton Grzegorza Welika – 20 grudnia /POSŁUCHAJ/
Uczniowie z Serpelic odwiedzili Katolickie Radio Podlasie
W Nowy Rok z Błogosławieństwem Bożym: Sylwester w Siedlanowie
PIĄTEK XXII TYGODNIA ZWYKŁEGO, 5 WRZEŚNIA (2014-09-04 20:09:32)
Na początku zobacz małe dziecko, które pyta swojego ojca o to, czego nie rozumie. Spójrz, jak ojciec cierpliwie mu wszystko tłumaczy. Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Łukasza (Łk 5, 33-39) Faryzeusze i uczeni w Piśmie rzekli do Jezusa: «Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, tak samo uczniowie faryzeuszów; Twoi zaś jedzą i piją». Jezus rzekł do nich: «Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli». Opowiedział im też przypowieść: «Nikt nie przyszywa do starego ubrania łaty z tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki i samo wycieknie, i bukłaki się zepsują. Lecz młode wino należy lać do nowych bukłaków. Kto się napił starego wina, nie chce potem młodego, mówi bowiem: „Stare jest lepsze”».
Na początku zobacz małe dziecko, które pyta swojego ojca o to, czego nie rozumie. Spójrz, jak ojciec cierpliwie mu wszystko tłumaczy.
Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Łukasza
(Łk 5, 33-39) Faryzeusze i uczeni w Piśmie rzekli do Jezusa: «Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, tak samo uczniowie faryzeuszów; Twoi zaś jedzą i piją». Jezus rzekł do nich: «Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli». Opowiedział im też przypowieść: «Nikt nie przyszywa do starego ubrania łaty z tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki i samo wycieknie, i bukłaki się zepsują. Lecz młode wino należy lać do nowych bukłaków. Kto się napił starego wina, nie chce potem młodego, mówi bowiem: „Stare jest lepsze”».
Różni ludzie przyglądali się Jezusowi. Wśród nich były także osoby bardzo pobożne, poważnie traktujące praktyki religijne. Patrząc na Chrystusa i Jego uczniów, zauważyli coś, czego nie rozumieli, co odróżniało ich od innych grup. Chcieli to zrozumieć, dlatego przyszli do Jezusa, pytając Go, dlaczego właśnie tak postępuje. A czy ty potrafisz poprosić innych o wyjaśnienie, gdy nie rozumiesz motywów ich zachowań? Jezus widząc szczerość ich pytania odpowiada im. Traktuje ich z szacunkiem, chce, by Go zrozumieli. Wyjaśnia im to najprościej, jak może. Pewnie czasem także i ciebie różni ludzie pytają o motywy twoich zachowań. Jak wtedy reagujesz: masz cierpliwość, by im odpowiedzieć, chcesz, by cię zrozumieli? Czy też zbywasz ich półsłówkami? W pytaniu faryzeuszów postawa Jezusa została porównana z zachowaniem innych ludzi. Chrystus odpowiadając, nie mówi, że Jego zachowanie jest najlepsze, a inni się mylą. Wskazuje raczej na coś innego: wiele rzeczy zależy od czasu i ludzi, nie ma jednego uniwersalnego sposobu postępowania dla wszystkich. Zastanów się, czy pozwalasz innym ludziom być sobą, postępować tak, jak to dla nich odpowiednie? Na koniec porozmawiaj z Panem Jezusem o tym, co cię poruszyło w tej modlitwie. Możesz poprosić także o większą cierpliwość i wyrozumiałość wobec innych. (www.modlitwawdrodze.pl)
Różni ludzie przyglądali się Jezusowi. Wśród nich były także osoby bardzo pobożne, poważnie traktujące praktyki religijne. Patrząc na Chrystusa i Jego uczniów, zauważyli coś, czego nie rozumieli, co odróżniało ich od innych grup. Chcieli to zrozumieć, dlatego przyszli do Jezusa, pytając Go, dlaczego właśnie tak postępuje. A czy ty potrafisz poprosić innych o wyjaśnienie, gdy nie rozumiesz motywów ich zachowań?
Jezus widząc szczerość ich pytania odpowiada im. Traktuje ich z szacunkiem, chce, by Go zrozumieli. Wyjaśnia im to najprościej, jak może. Pewnie czasem także i ciebie różni ludzie pytają o motywy twoich zachowań. Jak wtedy reagujesz: masz cierpliwość, by im odpowiedzieć, chcesz, by cię zrozumieli? Czy też zbywasz ich półsłówkami?
W pytaniu faryzeuszów postawa Jezusa została porównana z zachowaniem innych ludzi. Chrystus odpowiadając, nie mówi, że Jego zachowanie jest najlepsze, a inni się mylą. Wskazuje raczej na coś innego: wiele rzeczy zależy od czasu i ludzi, nie ma jednego uniwersalnego sposobu postępowania dla wszystkich. Zastanów się, czy pozwalasz innym ludziom być sobą, postępować tak, jak to dla nich odpowiednie?
Na koniec porozmawiaj z Panem Jezusem o tym, co cię poruszyło w tej modlitwie. Możesz poprosić także o większą cierpliwość i wyrozumiałość wobec innych.
(www.modlitwawdrodze.pl)
< powrót
Parafia Św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach
Copyright 2007 - Realizacja KreAtoR