W roku 1414 w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie.
Wydział Filozoficzny ukończył na początku stycznia 1418 roku z tytułem doktora nauk wyzwolonych. W tym czasie zaledwie 10% studentów uzyskiwało ten tytuł.
W roku 1421, na prośbę kanoników regularnych z Miechowa objął szkolę klasztorną. Spędził tam 8 lat. Wolny czas spędzał na przepisywaniu rękopisów, które były mu potrzebne do wykładów.
Interesował się także muzyką, gdyż odnaleziono drobne fragmenty zapisów pieśni dwugłosowych, skreślonych jego ręką.
W roku 1429 zwolniło się miejsce w jednym z kolegiów na Akademii Krakowskiej. Przyjaciele zawiadomili o tym Jana i sprowadzili go ponownie do Krakowa. Jan Kanty objął wykłady na Wydziale Filozoficznym. Pełnił równocześnie funkcje dziekana wydziału. W roku 1434 zamieszkał w Kolegium Większym, pełniąc także obowiązki jego prepozyta.
Z nielicznych zapisków wiadomo, ze wykładał w tym czasie logikę, potem fizykę i ekonomię Arystotelesa. Równocześnie, mając ok. 40 lat, rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym. Studia te wydłużyły się do 13 lat, co nie powinno dziwić przy jego obowiązkach profesora nauk filozoficznych, dziekana i rektora kolegium.
Był kanonikiem - kantorem przy kościele św. Floriana. Fakt, ze objął stanowisko kantora świadczy, że musiał się znać na muzyce i śpiewie. Stanowisko to bowiem nakładało na niego obowiązek opieki nad muzyka i śpiewem w tymże kościele.
Po uzyskaniu stopnia magistra (dzisiejszy doktorat) z teologii św. Jan Kanty do końca życia oddal się wykładom na Wydziale Teologicznym.
Ostatnie 20 lat życia wymyka się spod badań historycznych. Święty bowiem nie prowadził pamiętnika. Nikt też o nim nie pisał dziennika.
Żywoty podają, ze w tym czasie odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej i ze aż 5 razy pielgrzymował do Rzymu.
Zmarł 24 grudnia 1473 roku. Miał wtedy ponad 80 lat.
Św. Jan Kanty jest patronem młodzieży szkol wyższych i wykładowców.
(www.brewiarz.pl)