DIECEZJA SIEDLECKA
21 grudnia 2024 r. Imieniny obchodzą: Jan, Honorata, Tomasz
Czytania: (PnP 2, 8-14); (Ps 33 (32), 2-3. 11-12. 20-21); AklamacjaEwangelia: Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl
Gmina Kłoczew: Transport publiczny zapewniony do 2030 roku
Ryki: Włamywacze Zatrzymani
Zabierz do domu Betlejemskie Światło Pokoju
Spotkanie opłatkowe Caritas Diecezji Siedleckiej
Zmarł ks. Prałat Stanisław Grabowiecki
Wypadki w okolicach Sokoława Podlaskiego. Jest bardzo ślisko!
Zaginęła 73-letnia łukowianka
Powiat siemiatycki: sesja która zaczęła się od opłatka
Felieton Grzegorza Welika – 20 grudnia /POSŁUCHAJ/
Uczniowie z Serpelic odwiedzili Katolickie Radio Podlasie
W Nowy Rok z Błogosławieństwem Bożym: Sylwester w Siedlanowie
CZWARTEK, 11 CZERWCA ŚW. BARNABY, APOSTOŁA (2015-06-10 21:06:24)
Dz 11,21b-26; 13,1-3 Był bowiem człowiekiem dobrym i pełnym Ducha Świętego i wiary. (Dz 11,24) Kiedy woda zalewa mieszkanie, należy wezwać hydraulika. Kiedy pali się dom, należy wezwać straż pożarną. A kogo należało wezwać na wieść o tym, że w Antiochii powstała wspólnota Kościoła złożona zarówno z Żydów, jak i pogan? Mediatora! Już w tym najwcześniejszym okresie dziejów Kościoła jego przywódcy zdawali sobie sprawę, że kiedy zejdzie się razem grupa gorliwych, pełnych entuzjazmu ludzi, to z pewnością będą oni potrzebowali mądrego przewodnictwa i umiejętnej mediacji!
Dz 11,21b-26; 13,1-3
Był bowiem człowiekiem dobrym i pełnym Ducha Świętego i wiary. (Dz 11,24)
Kiedy woda zalewa mieszkanie, należy wezwać hydraulika. Kiedy pali się dom, należy wezwać straż pożarną. A kogo należało wezwać na wieść o tym, że w Antiochii powstała wspólnota Kościoła złożona zarówno z Żydów, jak i pogan? Mediatora! Już w tym najwcześniejszym okresie dziejów Kościoła jego przywódcy zdawali sobie sprawę, że kiedy zejdzie się razem grupa gorliwych, pełnych entuzjazmu ludzi, to z pewnością będą oni potrzebowali mądrego przewodnictwa i umiejętnej mediacji!
Apostołowie posłali więc Barnabę. Nie jest to jedyne miejsce w Piśmie Świętym, gdzie spotykamy jego imię. Inne teksty koncentrują się bardziej na jego osobowości i cechach charakteru. Kiedy zostaje przedstawiony po raz pierwszy, dowiadujemy się, że jego prawdziwe imię brzmi Józef, Apostołowie nadali mu jednak przydomek Barnaba, co znaczy „Syn Pocieszenia” (Dz 4,36). Odtąd za każdym razem, gdy pojawia się w Dziejach Apostolskich czy listach św. Pawła, słyszymy o nim jako o człowieku pełnym pokoju, cieszącym się powszechnym szacunkiem w Kościele. Musiał on zresztą być kimś solidnym i odpowiedzialnym, skoro powierzono mu tak ważną misję w Antiochii! Wszyscy chcielibyśmy być ludźmi pokoju. Jednak dobre chęci to jeszcze nie wszystko. Wnoszenie pokoju w stresujące sytuacje – przekazywanie innym Bożego uspokojenia – bywa trudnym wyzwaniem. Skąd mamy wiedzieć, jak zapobiec kłótni albo przywrócić harmonię pomiędzy już skłóconymi? Cenną wskazówką jest dla nas samo imię Barnaby oraz wzmianka, od czego zaczął swoją działalność w Antiochii. Można to ująć w dwóch słowach – Barnaba pocieszał i zachęcał. Aby nieść pokój, niekoniecznie trzeba mieć odpowiedzi na wszystkie pytania. Nie musimy też przejmować kontroli nad sytuacją i samemu o wszystkim decydować. Pierwszym krokiem może być zwyczajna zachęta, na przykład powiedzenie: „Dobrze sobie radzisz” lub „Jestem z ciebie dumny, oby tak dalej”. Jeśli nawet mamy niewiele więcej do powiedzenia, już kilka szczerych słów otuchy może rozładować napiętą sytuację. Może roztopić twarde serca i wprowadzić kogoś na drogę pojednania. Pełna pokoju i nadziei postawa jednego człowieka często udziela się innym. Kiedy więc następnym razem znajdziesz się w stresującej sytuacji i po- czujesz, że przydałby się mediator, przypomnij sobie Barnabę i sam także spróbuj stać się „synem pocieszenia”! „Panie, pomóż mi stać się człowiekiem pokoju i służyć Tobie tak wiernie, jak służył Ci Barnaba.” Ps 98,1-6 Mt 10,7-13 (Słowo wśród nas, 2015)
Apostołowie posłali więc Barnabę. Nie jest to jedyne miejsce w Piśmie Świętym, gdzie spotykamy jego imię. Inne teksty koncentrują się bardziej na jego osobowości i cechach charakteru. Kiedy zostaje przedstawiony po raz pierwszy, dowiadujemy się, że jego prawdziwe imię brzmi Józef, Apostołowie nadali mu jednak przydomek Barnaba, co znaczy „Syn Pocieszenia” (Dz 4,36). Odtąd za każdym razem, gdy pojawia się w Dziejach Apostolskich czy listach św. Pawła, słyszymy o nim jako o człowieku pełnym pokoju, cieszącym się powszechnym szacunkiem w Kościele. Musiał on zresztą być kimś solidnym i odpowiedzialnym, skoro powierzono mu tak ważną misję w Antiochii!
Wszyscy chcielibyśmy być ludźmi pokoju. Jednak dobre chęci to jeszcze nie wszystko. Wnoszenie pokoju w stresujące sytuacje – przekazywanie innym Bożego uspokojenia – bywa trudnym wyzwaniem. Skąd mamy wiedzieć, jak zapobiec kłótni albo przywrócić harmonię pomiędzy już skłóconymi? Cenną wskazówką jest dla nas samo imię Barnaby oraz wzmianka, od czego zaczął swoją działalność w Antiochii. Można to ująć w dwóch słowach – Barnaba pocieszał i zachęcał.
Aby nieść pokój, niekoniecznie trzeba mieć odpowiedzi na wszystkie pytania. Nie musimy też przejmować kontroli nad sytuacją i samemu o wszystkim decydować. Pierwszym krokiem może być zwyczajna zachęta, na przykład powiedzenie: „Dobrze sobie radzisz” lub „Jestem z ciebie dumny, oby tak dalej”. Jeśli nawet mamy niewiele więcej do powiedzenia, już kilka szczerych słów otuchy może rozładować napiętą sytuację. Może roztopić twarde serca i wprowadzić kogoś na drogę pojednania. Pełna pokoju i nadziei postawa jednego człowieka często udziela się innym. Kiedy więc następnym razem znajdziesz się w stresującej sytuacji i po- czujesz, że przydałby się mediator, przypomnij sobie Barnabę i sam także spróbuj stać się „synem pocieszenia”!
„Panie, pomóż mi stać się człowiekiem pokoju i służyć Tobie tak wiernie, jak służył Ci Barnaba.”
Ps 98,1-6
Mt 10,7-13
(Słowo wśród nas, 2015)
< powrót
Parafia Św. Andrzeja Boboli w Gąsiorach
Copyright 2007 - Realizacja KreAtoR